SPORTS

Olympic Badminton Draw

07/23/2012 06:46 EDT | Updated 09/22/2012 05:12 EDT
null

Group A: Lee Chong Wei (1), Malaysia; Ville Lang, Finland

Group B: Simon Santoso (9), Indonesia; Michael Lahnsteiner, Austria; Raul Must, Estonia

Group C: Kenichi Tago (8), Japan; Niluka Karunarate, Sri Lanka

Group D: Nguyen Tien Minh (10), Vietnam; Kashyap Parupilli, Indonesia; Yuhan Tan, Belgium

Group E: Chen Long (3), China; Boonsak Ponsana, Thailand

Group F: Wong Wing Ki (16), Hong Kong; Edwin Ekiring, Uganda; Brice Leverdez, France

Group G: Peter Gade (5), Denmark; Pedro Martins, Portugal

Group H: Son Wan-ho (13), South Korea; Vladimir Ivanov, Russia; Hsu Jen Hao, Taiwan

Group I: Jan O Jorgensen (12), Denmark; Misha Zilberman, Israel; Derek Wong, Singapore

Group J: Lee Hyun-il (7), South Korea; Rodrigo Pacheco Carrillo, Peru

Group K: Marc Zwiebler (14), Germany; Mohamed Ajfan Rasheed, Maldives; Dmytro Zavadsky, Ukraine

Group L: Chen Jin (4), China; Przemyslaw Wacha, Poland

Group M: Rajiv Ouseph (15), Britain; Henri Kurskainen, Sweden; Kevin Cordon, Guatemala

Group N: Sho Sasaki (6), Japan; Virgil Soerordjo, Suriname

Group O: Taufik Hidayat (11), Indonesia; Pablo Abian, Spain; Petr Koukal, Czech Republic

Group P: Lin Dan (2), China; Scott Evans, Ireland

null

Group A: Wang Yihan (1), China; Michelle Li, Canada

Group B: Bae Yeon-ju (11), South Korea; Tee Jing Yi, Malaysia; Agnese Allegrini, Italy

Group C: Cheng Shao-chieh (7), Taiwan; Neslihan Yigit, Turkey; Simone Prutsch, Austria

Group D: Juan Gu (13), Singapore; Victoria Na, Australia; Monika Fasungova, Slovakia

Group E: Saina Nehwal (4), India; Sabrina Jaquet, Switzerland; Lianne Tan, Belgium

Group F: Jie Yao (14), Netherlands; Ragna Ingolfsadottir, Iceland; Akvile Stapusaityte, Lithuania

Group G: Tine Baun (5), Denmark; Anastasia Prokopenko, Russia; Kamila Augustyn, Poland

Group H: Sayaka Sato (12), Japan; Susan Egelstaff, Britain; Maja Tvrdy, Slovenia

Group I: Hongyan Pi (16), France; Hadia Hosny, Egypt; Chloe Magee, Ireland

Group J: Sung Ji-hyun (8), South Korea; Yip Pui Yin, Hong Kong; Sara B Kverno, Norway

Group K: Tai Tzu-ying (10), Taiwan; Anu Nieminen, Finland; Victoria Montero, Mexico

Group L: Li Xuerui (3), China; Carolina Marin, Spain; Claudia Rivero Modensi, Peru

Group M: Ratchanok Intanon (9), Thailand; Thilini Jayasinghe, Sri Lanka; Telma Santos, Portugal

Group N: Juliane Schenk (6), Germany; Larisa Griga, Ukraine; Kristina Gavnholt, Czech Republic

MORE:cpSports