BRITISH COLUMBIA
02/09/2014 09:18 EST | Updated 04/12/2014 05:59 EDT

B.C. Olympic Athletes Compete: When To Watch

Getty Images
Canada has 221 athletes competing at the 2014 Winter Olympic Games in Sochi, Russia — all striving to beat Canada's 26-medal performance in Vancouver four years earlier. 

Want to follow B.C.'s 28 Olympians as they fight their way to the podium? Here's a guide for when to tune in (all times are Pacific Standard). Check back regularly for updates. 

Monday, Feb. 10

- Yuki Tsubota of Whistler, women's freestyle skiing slopestyle, 10:00 p.m. 

Tuesday, Feb. 11

- Yuki Tsubota of Whistler, women's freestyle skiing slopestyle, 1:00 a.m. 

- Crispin Lipscombe of Pemberton, men's snowboard halfpipe, 2:00 a.m. 

- Megan Heinicke of Prince George, women's biathlon 10 km pursuit, 7:00 a.m. 

- Women's ski jumping individual normal hill event will take place at 9:30 a.m. for the first time in Olympic history. 

Wednesday, Feb. 12

- Alex Duckworth of Whistler (via Nova Scotia), women's snowboard cross, 2:00 a.m. + 7:00 a.m. + 9:30 a.m.

- Mercedes Nicoll of North Vancouver, women's snowboard halfpipe, 2:00 a.m. + 7:00 a.m. + 9:30 a.m.

- Katie Tsuyuki of Squamish, women's snowboard halfpipe, 9:30 a.m.

Thursday, Feb. 13

- Jessica Hewitt of Kamloops, women's short track speed skating, 4:05 a.m.

- Kevin Reynolds of Coquitlam, men's figure skating short program, 7:00 a.m.

- Liam Firus of North Vancouver, men's figure skating short program, 7:00 a.m.

- Jamie Benn of Victoria, men's preliminary hockey vs Norway, 9:00 a.m.

- Shea Weber of Sicamous, men's preliminary hockey vs Norway, 9:00 a.m.

- Roberto Luongo of Vancouver (via Montreal), men's preliminary hockey vs Norway, 9:00 a.m.

- Duncan Keith of Penticton, men's preliminary hockey vs Norway, 9:00 a.m.

- Dan Hamuis of Smithers, men's preliminary hockey vs Norway, 9:00 a.m.

- Carey Price of Anahim Lake, men's preliminary hockey vs Norway, 9:00 a.m.

Friday, Feb. 14

- Morgan Pridy of West Vancouver, men's alpine skiing super combined downhill, 3:30 a.m.

- Eric Neilson of Kelowna, men's skeleton, 4:30 a.m.

- Sean Greenwood of Vancouver (playing for Ireland), skeleton, 4:30 a.m. + 6:05 a.m.

- Megan Heinicke of Prince George, women's biathlon 15 km individual, 6:00 a.m.

- Kevin Reynolds of Coquitlam, men's figure skating free skate, 7:00 a.m.

- Liam Firus of North Vancouver, men's figure skating free skate, 7:00 a.m.

- Jamie Benn of Victoria, men's preliminary hockey vs Austria, 9:00 a.m.

- Shea Weber of Sicamous, men's preliminary hockey vs Austria, 9:00 a.m.

- Roberto Luongo of Vancouver (via Montreal), men's preliminary hockey vs Austria, 9:00 a.m.

- Duncan Keith of Penticton, men's preliminary hockey vs Austria, 9:00 a.m.

- Dan Hamuis of Smithers, men's preliminary hockey vs Austria, 9:00 a.m.

- Carey Price of Anahim Lake, men's preliminary hockey vs Austria, 9:00 a.m.

Saturday, Feb. 15

- Denny Morrison of Fort St. John, men's long track speed skating, 5:50 a.m.

- Eric Neilson of Kelowna, men's skeleton run 3 of 4, 6:45 a.m.

- Sean Greenwood of Vancouver (playing for Ireland), men's skeleton run 3 of 4, 6:45 a.m. + 8:16 a.m.

- Manuel Osborne-Paradis of North Vancouver/Invermere, men's alpine skiing super-G, 11:00 p.m.

- Ben Thomsen of Invermere, men's alpine skiing super-G, 11:00 p.m.

- Morgan Pridy of West Vancouver, men's alpine skiing super-G, 11:00 p.m.

- Maelle Ricker of West Vancouver, women's snowboard cross, 11:00 p.m.

Sunday, Feb. 16

- Maelle Ricker of West Vancouver, women's snowboard cross, 1:15 a.m.

- Jamie Benn of Victoria, men's preliminary hockey vs Finland, 9:00 a.m.

- Shea Weber of Sicamous, men's preliminary hockey vs Finland, 9:00 a.m.

- Roberto Luongo of Vancouver (via Montreal), men's preliminary hockey vs Finland, 9:00 a.m.

- Duncan Keith of Penticton, men's preliminary hockey vs Finland, 9:00 a.m.

- Dan Hamuis of Smithers, men's preliminary hockey vs Finland, 9:00 a.m.

- Carey Price of Anahim Lake, men's preliminary hockey vs Finland, 9:00 a.m.

- Rob Fagan of Cranbrooke/Squamish, men's snowboard cross, 11:00 p.m.

- Kevin Hill of Vernon, men's snowboard cross, 11:00 p.m.

- Chris Robanske of North Vancouver, men's snowboard cross, 11:00 p.m.

Monday, Feb. 17

- Rob Fagan of Cranbrooke/Squamish, men's snowboard cross, 1:30 a.m.

- Kevin Hill of Vernon, men's snowboard cross, 1:30 a.m.

- Chris Robanske of North Vancouver, men's snowboard cross, 1:30 a.m.

- Justin Kripps of Summerland, men's bobsleigh run 3 of 4, 6:30 a.m.

Tuesday, Feb. 18

- Jessica Hewitt of Kamloops, women's short track 3000 m relay finals, 2:54 a.m.

- Mike Riddle of Whistler (via Alberta), men's freestyle skiing halfpipe, 5:45 a.m. + 9:30 a.m.

- Noah Bowman of Whistler (via Alberta), men's freestyle skiing halfpipe, 5:45 a.m. + 9:30 a.m.

- Justin Dorey of Vernon, men's freestyle skiing halfpipe, 5:45 a.m. + 9:30 a.m.

- Matt Margetts of Penticton, men's freestyle skiing halfpipe, 5:45 a.m. + 9:30 a.m.

Wednesday, Feb. 19

- Mike Janyk of Whistler, alpine skiing giant slalom, 2:30 a.m.

- Chris Del Bosco of Whistler (via Montreal), men's freestyle ski cross, 11:45 a.m.

- David Duncan of Golden/Whistler, men's freestyle ski cross, 11:45 a.m.

Thursday, Feb. 20

- Chris Del Bosco of Whistler (via Montreal), men's freestyle ski cross, 1:30 a.m.

- David Duncan of Golden/Whistler, men's freestyle ski cross, 1:30 a.m.

- Rosalind Groenewoud of Squamish, women's freestyle skiing halfpipe, 6:30 a.m. + 9:30 a.m.

- Keltie Hansen of Whistler (via Edmonton), women's freestyle skiing halfpipe, 6:30 a.m. + 9:30 a.m.

- Marielle Thompson of Whistler, women's freestyle ski cross, 11:45 p.m.

- Georgia Simmerling of West Vancouver, women's freestyle ski cross, 11:45 p.m.

- Kelsey Serwa of Kelowna, women's freestyle ski cross, 11:45 p.m.

Friday, Feb. 21

- Marielle Thompson of Whistler, women's freestyle ski cross, 1:30 a.m.

- Georgia Simmerling of West Vancouver, women's freestyle ski cross, 1:30 a.m.

- Kelsey Serwa of Kelowna, women's freestyle ski cross, 1:30 a.m.

- Elli Terwiel of Sunpeaks, women's alpine skiing slalom, 4:45 a.m. + 8:15 a.m.

- Megan Heinicke of Prince George, women's biathlon 4 x 6 km relay, 6:30 a.m.

Saturday, Feb. 22

- Mike Janyk of Whistler, men's alpine skiing slalom, 4:45 a.m.

- Morgan Pridy of West Vancouver, men's alpine skiing, 11:00 p.m.

- Manuel Osborne-Paradis of Invermere, men's alpine skiing super-G, 11:00 p.m.

Sunday, Feb. 23

- Jamie Benn of Victoria, men's hockey gold medal final, 4:00 a.m.

- Shea Weber of Sicamous, men's hockey gold medal final, 4:00 a.m.

- Roberto Luongo of Vancouver (via Montreal), men's hockey gold medal final, 4:00 a.m.

- Duncan Keith of Penticton, men's hockey gold medal final, 4:00 a.m.

- Dan Hamuis of Smithers, men's hockey gold medal final, 4:00 a.m.

- Carey Price of Anahim Lake, men's hockey gold medal final, 4:00 a.m.

- Closing ceremonies 8:00 a.m.

Also on HuffPost

2014 Olympics Athletes From B.C.