SPORTS

Canada names record-breaking athletics team for Pan Am

06/21/2015 11:03 EDT | Updated 06/21/2016 05:59 EDT
Canada has no shortage of talent in their Pan Am athletics team, with eight of the 89 athletes recently breaking records in their respective events. 

Andre De Grasse is having a breakout season. He broke the Canadian record in the 200, and became the first Canadian since Bruny Surin in 1999 to dip under the 10-second mark in the 100.

He then blew away the field in at the NCAA championships in Eugene, Ore., in both the 100 and 200 metres. While his times of 9.75 and 19.58 were both wind-aided, being slightly over the allowable 2.0 metres-per-second tailwind, they rank as the fastest wind-aided times in the world this year.

It's been a strong season for many of Canada's athletes and De Grasse will be joined by fellow record-breakers Shawnacy Barber, Cam Levins, Brianne Theisen-Eaton, Christabel Nettey, Elizabeth Gleadle, Rachel Seaman and Natasha Wodak. 

"I'm really excited to have the opportunity to compete at the Pan Am Games in front of a Canadian crowd with world-class competitors to push me to my best," Theisen-Eaton said. 

"The relay is going to be so awesome as I haven't run a relay event since college, the team aspect of track and field is always so much fun."

With 43 women and 46 men named to the team, the host nation will have plenty of athletes to cheer on when the track and field events begin July 18 in Toronto. 

Canadian women's track and field team for Pan Am Games:

- Kelsie Ahbe, Pole Vault, Green, Ont.

- Khamica Bingham, 100m, Caledon, Ont.

- Melissa Bishop, 800m, Eganville, Ont.

- Mélanie Blouin, Pole Vault, Québec, Que.

- Jillian Drouin, Heptathlon, Corunna, Ont.

- Caroline Eherhardt, Triple Jump, Espanola, Ont.

- Crystal Emmanuel, 100m, East York, Ont.

- Melissa Fraser, Javelin, Hillsburgh, Ont.

- Sultana Frizell, Hammer Throw, Perth, Ont.

- Phylicia George, 100m Hurdles, Markham, Ont.

- Elizabeth Gleadle, Javelin, Vancouver, B.C.

- Sasha Gollish, 1500m, Toronto, Ont.

- Rachel Hannah, Marathon, Toronto, Ont.

- Shaina Harrison, 4x100m Relay, Aurora, Ont.

- Nikkita Holder, 100m Hurdles, Pickering, Ont.

- Kimberley Hyacinthe, 200m, Terrebonne, Que.

- Audrey Jean-Baptiste, 400m, Montréal, Que.

- Emma Kimoto, High Jump, Richmond, B.C.

- Alanna Kovacs, Discus Throw, Barrie, Ont.

- Natasha LaBeaud, Marathon, Kelowna, B.C.

- Julie Labonté, Shot Put, Sainte-Justine,Que.

- Geneviève Lalonde, 3000m Steeplechase, Moncton, N.B.

- Marie-Josée Le Jour, Discus Throw, Dorval, Que.

- Lanni Marchant, 10,000m, London, Ont.

- Christabel Nettey, Long Jump, Surrey, B.C.

- Jessica O'Connell, 5000m, Calgary, Alta.

- Katelynn Ramage, 20km Race Walk, Nanaimo, B.C.

- Rachel Seaman, 20km Race Walk, Peterborough, Ont.

- Taylor Sharpe, 400m, Pickering, Ont.

- Nicole Sifuentes, 1500m, Winnipeg, Mtba.

- Alicia Smith, Triple Jump, Brampton, Ont.

- Jessica Smith, 800m, North Vancouver, B.C.

- Heather Steacy, Hammer Throw, Lethbridge, Alta.

- Taryn Suttie Shot Put Hanley, SK Independent Justin Rodhe

- Erin Teschuk, 3000m Steeplechase, Winnipeg, Mtba.

- Brianne Theisen-Eaton, Long Jump / 4x400 Relay, Humboldt, Sask.

- Raquel Tjernagel, 200m, New Westminister, B.C.

- Alyxandria Treasure, High Jump, Prince George, B.C.

- Sage Watson, 400m Hurdles, Medicine Hat, Alta.

- Sarah Wells, 400m Hurdles, Unionville, Ont.

- Jellisa Westney, 4x100 Relay, Mississauga, Ont.

- Natasha Wodak, 10,000m, Vancouver, B.C.

- Jessica Zelinka, Heptathlon, London, Ont.

Canadian men's track and field team for Pan Am Games:

- Mohammed Ahmed, 10,000m, St. Catharines, Ont.

- Tacuma Anderson-Richards, Triple Jump, Toronto, Ont.

- Patrick Arbour, Decathlon, Ottawa, Ont.

- Shawnacy Barber, Pole Vault, Toronto, Ont.

- Jharyl Bowry, Long Jump, Mississauga, Ont.

- Nathan Brannen, 1500m, Cambridge, Ont.

- Aaron Brown, 4x100m Relay, Toronto, Ont.

- Lucas Bruchet, 10,000m, Vancouver, B.C.

- Johnathan Cabral, 110m Hurdles, Péribonka, Que.

- Creighton Connolly, 50km Race Walk, Vancouver, B.C.

- Andre De Grasse, 100m / 200m, Markham, Ont.

- Stevens Dorcelus, Long Jump, Montréal, Que.

- Derek Drouin, High Jump, Corunna, Ont.

- Evan Dunfee, 20km Race Walk, Richmond, B.C.

- Raymond Dykstra, Javelin, Grimsby, Ont.

- Duschane Farrier, 4x100m Relay, Scarborough, Ont.

- Alex Genest, 3000m Steeplechase, Lac-aux-Sables, Que.

- Nathan George, 4x400m Relay, Coquitlam, B.C.

- Inaki Gomez, 20km Race Walk, Vancouver, B.C.

- Daniel Harper, 400m Brampton, Ont.

- Tim Hendry-Gallagher, Shot Put, Parry Sound, Ont.

- Aaron Hernandez, Triple Jump, Lethbridge, Alta.

- Matthew Hughes, 3000m Steeplechase, Oshawa, Ont.

- Sekou Kaba, 110m Hurdles, Ottawa, Ont.

- Kip Kangogo, Marathon, Lethbridge, Alta.

- Evan Karakolis, Javelin, Scarborough, Ont.

- Marc-Antoine Lafrenaye-Dugas, Discus Throw, Sherbrooke, Que.

- Cameron Levins, 5000m, Black Creek, B.C.

- Gregory MacNeill, 400m Hurdles, London, Ont.

- Mike Mason, High Jump, Nanoose, B.C.

- Brendon McBride, 800m, Windsor, Ont.

- Tim Nedow, Shot Put/Discus Throw, Brockville, Ont.

- Daniel Novia, Hammer Throw, Mississauga, Ont.

- Tait Nystuen, 400m Hurdles, Regina, Sask.

- Philip Osei, 400m, Toronto, Ont.

- Charles Philibert-Thiboutot, 1500m, Québec, Que.

- Ross Proudfoot, 5000m, Lively, Ont.

- Dontae Richards-Kwok, 4x100m Relay, Toronto, Ont.

- Michael Robertson, 4x400m Relay, Williamstown, Ont.

- Brendon Rodney, 200m, Brampton, Ont.

- Anthony Romaniw, 800m, Hamilton, Ont.

- Gavin Smellie, 100m, Brampton, Ont.

- Jim Steacy, Hammer Throw, Lethbridge, Alta.

- Damian Warner, Decathlon, London, Ont.

- Rob Watson, Marathon, London, Ont.

- Jason Wurster, Pole Vault, Stevensville, Ont.

MORE:cbcSports