POLITICS
10/05/2011 05:50 EDT | Updated 12/05/2011 05:12 EST

Ontario Election: Key Winners And Losers

CP

UPDATE: We've entered the winners for each of the ridings and a complete list under the gallery.

We've compiled some of the more interesting races to watch Thursday night as Ontario votes. See the gallery below.

The Huffington Post Canada will carry full coverage of the Ontario election, including live blog, summaries and analysis. Please check back beginning at 8:00 p.m. (ET). Also check out our special Ontario election debate blog.

You can find information on how to vote here and reasons why from our #WhyIVote campaign on Facebook and Twitter here.

If you're looking for recommendations on who to vote for, check out our list of who Ontario newspapers endorsed.

Check out key ridings to watch below:

From The Canadian Press:

A list of elected and defeated prominent candidates in the Ontario election

Liberals:

— Linda Jeffrey, minister of natural resources, re-elected in Brampton-Springdale.

— Kathleen Wynne, transportation minister, re-elected in Don Valley West.

— Mike Colle, former Liberal cabinet minister, re-elected in Eglinton-Lawrence.

— Donna Cansfield, former cabinet minister, re-elected in Etobicoke Centre.

— Laurel Broten, women's issues, children and youth minister, re-elected in Etobicoke-Lakeshore.

— Liz Sandals, former teachers' union chief, re-elected in Guelph.

— Sophia Aggelonitis, revenue minister, seniors minister, defeated in Hamilton Mountain by Monique Taylor (NDP).

— Carol Mitchell, agriculture, food and rural affairs minister, defeated in Huron-Bruce by Lisa Thompson (PC).

— John Gerretsen, consumer services minister, re-elected in Kingston and the Islands.

— John Milloy, training, colleges and university minister, re-elected in Kitchener Centre.

— Deb Matthews, health and long-term care minister, re-elected in London North Centre.

— Chris Bentley, attorney general, aboriginal affairs minister, re-elected in London West.

— Michael Chan, tourism and culture minister, re-elected in Markham-Unionville.

— Harinder Takhar, government services minister, re-elected in Mississauga-Erindale.

— Charles Sousa, labour minister, re-elected in Mississauga South.

— Dalton McGuinty, premier, re-elected in Ottawa South.

— Madeleine Meilleur, social services, francophone affairs minister, re-elected in Ottawa-Vanier.

— Bob Chiarelli, infrastructure minister, re-elected in Ottawa West-Nepean.

— John Wilkinson, environment minister, defeated in Perth-Wellington by Randy Pettapiece (PC).

— Leona Dombrowsky, education minister, defeated in Prince Edward-Hastings by Todd Smith (PC).

— Jim Bradley, community safety and correctional services minister , re-elected in St. Catharines.

— Eric Hoskins, citizenship and immigration minister, re-elected in St. Paul's.

— Brad Duguid, energy minister, re-elected in Scarborough Centre.

— Rick Bartolucci, municipal affairs and housing minister, re-elected in Sudbury.

— Michael Gravelle, northern develoment, mines and forestry minister, re-elected in Thunder Bay-Superior North.

— Glen Murray, research and innovation minister, re-elected in Toronto Centre.

— Dwight Duncan, finance minister and management board chairman, re-elected in Windsor-Tecumseh.

Progressive Conservative:

— Elizabeth Witmer, former PC minister under Mike Harris , re-elected in Kitchener-Waterloo.

— Tim Hudak, PC leader, re-elected in Niagara West-Glanbrook.

— Jim Wilson, former PC cabinet minister, re-elected in Simcoe-Grey.

— Christine Elliott, wife of federal Finance Minister Jim Flaherty, re-elected in Whitby-Oshawa.

New Democratic Party:

— Andrea Horwath, NDP leader, re-elected in Hamilton Centre.