The 2014 Winter Olympics are almost upon us, so you're going to want to set aside a good chunk of time over the next two weeks to take in all the competitions. But when can you expect to see your favourite events? Here's the full schedule, with all times in ET.
THURSDAY, Feb. 6
1 a.m. - Snowboard: Men and women slopestyle qualification (Kaya Turski, Dara Howell, Mark McMorris)
10:30 a.m. - Figure skating: Team event, men's and pairs short program
12:10 p.m. - Freestyle skiing: Women moguls qualification (Justine-Dufour Lapointe, Chloe Dufour-Lapointe)
--
FRIDAY, Feb. 7
Noon - Opening ceremonies
--
SATURDAY, Feb. 8
12:30 a.m. - Snowboard: men's slopestyle (Mark McMorris) FINALS AT 3:45 AM
5 a.m. - Speed skating: men's 5,000-metre
5 a.m. - Cross-country skiing: women's 15K
8 a.m. - Ice Hockey women: Canada versus Switzerland
9 a.m. - Freestyle skiing: women's moguls (Justine Dufour-Lapointe, Chloe Dufour-Lapointe)
9:30 a.m. - Team event: ice dance and women short program, pairs free program
9:30 a.m. - Biathlon: men's 10k sprint
--
SUNDAY, Feb. 9
1:30 a.m. - Snowboarding: women's slopestyle (Spencer O'Brien) FINALS AT 4:15 a.m.
2 a.m. – Skiing: men's downhill (Erik Guay, Manny Osborne-Paradis, Jan Hudec)
6:30 a.m. - Speed skating: Women's 3,000 metres
7:30 a.m. - Biathlon: women 7.5K sprint
9:30 a.m. Cross country skiing: women’s 15 K
9:30 a.m. - Luge
10 a.m. - Figure skating: Team event
--
MONDAY, Feb. 10
Midnight – Curling, men, Canada vs. Germany
2 a.m. - Skiing: women's super-combined (Marie-Michele Gagnon)
4:45 a.m. - Short track: men's 1,500
8 a.m. - Speed skating: men's 500 (Jamie Gregg, Gilmore Junio)
9 a.m. - Freestyle Skiing: men's moguls (Alex Bilodeau, Mikael Kingsbury) FINAL AT 1 p.m.
10 a.m. - Ice Hockey: women's, Canada versus Finland
10 a.m. – Curling, men, Canada vs. Switzerland
10 a.m. - Biathlon: men's 12.5k pursuit
--
TUESDAY, Feb. 11
Midnight – Curling, women, Canada vs Sweden
1 a.m. - Freestyle skiing: women's slopestyle (Dara Howell, Kaya Turski) FINALS AT 4 a.m.
5 a.m. - Cross country: men and women sprint (Alex Harvey, Devon Kershaw, Chandra Crawford)
7:45 a.m. - Speed skating: women's 500 (Christine Nesbitt)
9:30 a.m. - Luge: women (Alex Gough)
10 a.m. - Figure skating: pairs short program
10 a.m. - Biathlon: women's 10k pursuit
12:30 p.m. - Ski jumping: women's normal hill
12:30 p.m. - Snowboard: men's halfpipe
--
WEDNESDAY, Feb. 12
2 a.m. - Skiing: women's downhill
5 a.m. - Snowboard: women's halfpipe — No
5 a.m. – Curling, women, Canada vs. Britain
7:30 a.m. - Ice hockey: women Canada vs. U.S.
9 a.m. - Speed skating: men's 1,000 metres
9:15 a.m. - Luge: men's doubles (Justin Snith/Tristan Walker, possible relay setup)
10 a.m. – Curling, men, Russia vs. Canada
10:45 a.m. - Figure skating: pairs free (Meaghan Duhamel, Eric Radford & Kirsten Moore-Towers, Dylan Moskovitch)
--
THURSDAY, Feb. 13
Midnight – Curling, women, Canada vs. Denmark
1:15 a.m. - Freestyle: Men's slopestyle. FINAL at 4:30 a.m.
2:30 a.m. – Skeleton, women, first two runs
5 a.m. – Curling, men, Canada vs. Denmark
5 a.m. - Cross country: women's 10k classic
5 a.m. - Short track: Women's 500 (Marianne St. Gelais, Valerie Maltais)
10 a.m. – Curling, women, Canada vs. Switzerland
10 a.m. – Figure skating, men’s short program (Patrick Chan, Kevin Reynolds)
Noon - Hockey: men, Canada versus Norway
9 a.m. - Speedskating: women 1,000 (Christine Nesbitt)
9 a.m. - Biathlon, men's 20k
11:15 a.m. - Luge: Team Relay
Schedule continues after slideshow
FRIDAY, Feb. 14
Midnight – Curling, men, Sweden vs. Canada
2 a.m. - Alpine skiing: men's super combined
5 a.m. - Cross-country: men's 15k classic (Alex Harvey, Devon Kershaw)
7:30 a.m. – Skeleton, men
8:45 a.m. - Freestyle skiing: women's aerials
9 a.m. - Biathlon: women's 15k individual
10 a.m. - Figure skating: men's free skate (Patrick Chan, Kevin Reynolds)
10:40 a.m. - Skeleton: women (Sara Reid, Melissa Hollingsworth)
Noon - Men's hockey: Canada versus Austria
--
SATURDAY, Feb. 15
Midnight – Curling, women, Canada vs. Japan
2 a.m. - Alpine Skiing: women's super-G
2 a.m. - Cross-country: women's relay
5 a.m. – Curling, men, Canada vs. Germany
7:10 a.m. - Short track: men's 1,000 final (Charles Hamelin), women's 1,500 (Marianne St. Gelais)
8:30 am. - Speed Skating: men's 1,500 (Denny Morrison)
9:45 a.m. - Skeleton: men
10 a.m. – Curling, women, Canada vs. Russia
12:30 - Ski jumping: men's large hill
--
SUNDAY, Feb. 16
Midnight - Curling, men, Canada vs. U.S.
2 a.m. - Snowboard: women snowboard cross (Maelle Ricker, Dominique Maltais)
2 a.m. - Alpine skiing: men's super-G (Erik Guay, Jan Hudec, Manny Osborne-Paradis)
5 a.m. – Curling, women, Canada vs. U.S.
5 a.m. - Cross-country: Men's relay (Alex Harvey, Devon Kershaw, Ivan Babikov, Lenny Valjas)
9 a.m. - Speed skating: women's 1,500 (Christine Nesbitt)
10 a.m. – Curling, men, Canada vs. China
10 a.m. - Figure Skating: Ice dance short program (Tessa Virtue, Scott Moir)
10 a.m. - Biathlon: men's 15k mass start
11:15 a.m. – Bobsled, men, first two runs
TBD - Women’s hockey – Quarter-finals
Noon - Hockey: men, Canada versus Finland
--
MONDAY, Feb. 17
4:45 a.m. - Snowboard: men's cross finals
7:30 a.m. OR Noon - Hockey: women's semifinals
8:45 a.m. - Freestyle skiing: men's aerials (Travis Gerrits)
9:30 am. - Bobsleigh: men's 2 man (Lyndon Rush, Jesse Lumsden)
10 a.m. - Biathlon: women's 12.5 k mass start
10 a.m. – Curling, women, Canada vs. South Korea
10 a.m. - Figure skating: Ice Dance free dance (Tessa Virtue, Scott Moir)
--
TUESDAY: Feb. 18
2 a.m. - Alpine skiing: women's giant slalom (Marie-Michele Gagnon, Erin Mielzynski) – SECOND RUN AT 5:30 A.M.
4:30 a.m. - Short track: women's relay (Canada), men's 500 heats
8:45 a.m. - Freestyle ski: men's halfpipe finals (Mike Riddle, Justin Dorey)
TBD - Ice Hockey: men's playoffs
--
WEDNESDAY, Feb. 19
2 a.m. - Alpine skiing: men's giant slalom
4:15 a.m. - Cross country: men's and women's team sprint finals (Alex Harvey, Devon Kershaw)
4:45 a.m. - Snowboard — men's and women's parallel giant slalom finals
5 a.m. - Curling: men's and women's semifinals
8:30 a.m. - Speed skating: ladies 5,000
9:30 a.m. - Biathlon: Mixed relay
10 a.m. - Figure skating: women's short program (Kaetlyn Osmond)
11:15 a.m. - Bobsleigh: women's (Kaillie Humphries)
TBD - Hockey: men's quarter-finals
--
THURSDAY, Feb. 20
7 a.m. - Hockey: women's bronze medal game
9:30 a.m. - Freestyle skiing: women's halfpipe (Roz Groenwound)
10 a.m. - Figure skating: women's free skate
Noon – Hockey, women’s gold medal game
TBD - Curling: women's bronze and gold medal game
--
FRIDAY, Feb. 21
2:45 a.m. - Freestyle skiing: women's ski cross (Kelsey Serwa, Marielle Thompson) FINAL AT 4:30 A.M.
3:30 a.m. - Curling: men's bronze and gold medal games
7 a.m. OR Noon - Hockey: men's semifinals
7:45 a.m. - Alpine skiing: women's slalom (Marie-Michele Gagnon, Erin Mielzynski)
8:30 a.m. - Speedskating – Men’s and women’s team pursuit
9:30 a.m. - Biathlon: women's relay
11:30 a.m. - Short Track — men's relay final, men's 500 (Charles Hamelin), women's 1,000 (Marianne St. Gelais)
--
SATURDAY, Feb. 22
12:15 a.m. - Snowboard: men's and women's parallel slalom (Caroline Calve)
4:30 a.m. - Cross-country: women's 30k
8:30 a.m. - Speed skating: men's and women's pursuit
9:30 a.m. - Biathlon: men's relay
10 a.m. - Hockey: men's bronze medal game
11:30 a.m. - Bobsleigh: men's 4 man, heats one and two (Lyndon Rush, Jesse Lumsden)
7:45 p.m. - Alpine skiing: men's slalom
--
SUNDAY, Feb. 23
2 a.m. - Cross country ski: men's 50k (Devon Kershaw, Ivan Babikov)
4:30 a.m. - Bobsleigh: men's 4 man (Lyndon Rush, Jesse Lumsden)
7 a.m. - Men's gold medal hockey game
11 a.m. - Closing ceremonies
With files from The Canadian Press