NEWS
08/11/2016 19:15 EDT | Updated 08/12/2017 01:12 EDT

Thursday's Olympic Medallists

ARCHERY
Women's Individual

GOLD_Chang Hyejin, South Korea

SILVER_Lisa Unruh, Germany

BRONZE_Ki Ki, South Korea

CANOE-KAYAK (SLALOM)
Men's C-2

GOLD_Slovakia (Ladislav Skantar, Peter Skantar)

SILVER_Britain (David Florence, Richard Hounslow)

BRONZE_France (Matthieu Peche, Gauthier Klauss)

Women's K-1

GOLD_Maialen Chourraut, Spain

SILVER_Luuka Jones, New Zealand

BRONZE_Jessica Fox, Australia

CYCLING (TRACK)
Men Team Sprint

GOLD_Britain (Philip Hindes, Jason Kenny, Callum Skinner)

SILVER_New Zealand (Edward Dawkins, Ethan Mitchell, Sam Webster, Zac Williams)

BRONZE_France (Gregory Bauge, Michael D'Almeida, Francois Pervis)

FENCING
Women's Epee Team

GOLD_Romania (Loredana Dinu, Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu)

SILVER_China (Sun Yujie, Xu Anqi, Sun Yiwen, Hao Jialu)

BRONZE_Russia (Violetta Kolobova, Lyubov Shutova, Tatiana Logunova, Olga Kochneva)

GYMNASTICS (ARTISTIC)
Women's Individual All-Around

GOLD_Simone Biles, United States

SILVER_Alexandra Raisman, United States

BRONZE_Aliya Mustafina, Russia

JUDO
Men's -100kg

GOLD_Lukas Krpalek, Czech Republic

SILVER_Elmar Gasimov, Azerbaijan

BRONZE_Cyrille Maret, France

BRONZE_Ryunosuke Haga, Japan

Women's -78kg

GOLD_Kayla Harrison, United States

SILVER_Audrey Tcheumeo, France

BRONZE_Mayra Aguiar, Brazil

BRONZE_Anamari Velensek, Slovenia

ROWING
Men's Pairs

GOLD_New Zealand (Eric Murray, Hamish Bond)

SILVER_South Africa (Lawrence Brittain, Shaun Keeling)

BRONZE_Italy (Giovanni Abagnale, Marco Di Costanzo)

Men's Double Sculls

GOLD_Croatia (Martin Sinkovic, Valent Sinkovic)

SILVER_Lithuania (Mindaugas Griskonis, Saulius Ritter)

BRONZE_Norway (Kjetil Borch, Olaf Tufte)

Men's Quadruple Sculls

GOLD_Germany (Philipp Wende, Lauritz Schoof, Karl Schulze, Hans Gruhne)

SILVER_Australia (Karsten Forsterling, Alexander Belonogoff, Cameron Girdlestone, James McRae)

BRONZE_Estonia (Andrei Jamsa, Allar Raja, Tonu Endrekson, Kaspar Taimsoo)

Men's Lightweight Four

GOLD_Switzerland (Lucas Tramer, Simon Schuerch, Simon Niepmann, Mario Gyr)

SILVER_Denmark (Jacob Barsoe, Jacob Larsen, Kasper Joergensen, Morten Joergensen)

BRONZE_France (Franck Solforosi, Thomas Baroukh, Guillaume Raineau, Thibault Colard)

Women's Double Sculls

GOLD_Poland (Magdalena Fularczyk-Kozlowska, Natalia Madaj)

SILVER_Britain (Victoria Thornley, Katherine Grainger)

BRONZE_Lithuania (Donata Vistartaite, Milda Valciukaite)

Women's Quadruple Sculls

GOLD_Germany (Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Lier, Lisa Schmidla)

SILVER_Netherlands (Chantal Achterberg, Nicole Beukers, Inge Janssen, Carline Bouw)

BRONZE_Poland (Maria Springwald, Joanna Leszczynska, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch)

RUGBY
Men

GOLD_Fiji (Apisai Domolailai, Jasa Veremalua, Semi Kunatani, Viliame Mata, Leone Nakarawa, Kitione Taliga, Osea Kolinisau, Josua Tuisova, Jerry Tuwai, Samisoni Viriviri, Savenaca Rawaca, Vatemo Ravouvou, Ro Dakuwaqa).

SILVER_Britain (Mark Robertson, Ruaridh McConnochie, Phil Burgess, Dan Norton, James Rodwell, Tom Mitchell, Dan Bibby, James Davies, Oliver Lindsay-Hague, Sam Cross, Marcus Watson, Mark Bennett).

BRONZE_South Africa (Dylan Sage, Philip Snyman, Tim Agaba, Kwagga Smith, Werner Kok, Kyle Brown, Cheslin Kolbe, Rosko Specman, Justin Geduld, Cecil Afrika, Seabelo Senatla, Juan de Jongh, Francois Hougaard).

SHOOTING
Women's 50-Meter 3-Position
50m Rifle 3 Positions Women

GOLD_Barbara Engleder, Germany

SILVER_Zhang Binbin, China

BRONZE_Du Li, China

SWIMMING
Men's 200 Backstroke

GOLD_Ryan Murphy, United States

SILVER_Mitchell Larkin, Australia

BRONZE_Evgeny Rylov, Russia

Men's 200 Individual Medley

GOLD_Michael Phelps, United States

SILVER_Kosuke Hagino, Japan

BRONZE_Wang Shun, China

Women's 100 Freestyle

GOLD_Simone Manuel, United States

GOLD_Penny Oleksiak, Canada

BRONZE_Sarah Sjostrom, Sweden

Women's 200 Breaststroke

GOLD_Rie Kaneto, Japan

SILVER_Yulia Efimova, Russia

BRONZE_Shi Jinglin, China

TABLE TENNIS
Men's Singles

GOLD_Ma Long, China

SILVER_Zhang Jike, China

BRONZE_Jun Mizutani, Japan