TV

Canadian Screen Awards Nominees 2015: 'Orphan Black,' Xavier Dolan's 'Mommy' Lead The Pack

01/13/2015 01:52 EST | Updated 01/13/2015 03:59 EST

Canadian entertainment has a lot to be proud of this year.

The Canadian Screen Awards nominees for the past year were announced at TIFF Bell Lightbox in Toronto, with TV show "Orphan Black" and Xavier Dolan's film "Mommy" amassing many of the nods. CSA nominations in 128 categories (24 film, 97 in television and 7 in digital media) were revealed.

The Academy Of Canadian Cinema And Television (ACCT) was also pleased to showcase their new website, FanZone, launched at the same time as the nominee announcement. The site echoes the Academy’s push on all platforms to reach the Canadian public through excellent film, television and digital media. Fans can vote on the site for the Fans' Choice Award -- Canada's Screen Star of 2015. The winner will be announced at the CSA ceremony.

"Today we are very proud to reveal the nominees for the 2015 Canadian Screen Awards,” said Helga Stephenson, CEO, Academy of Canadian Cinema & Television. "2014 was an exceptionally competitive year for Canadian film, television & digital media. The Academy received a record number of Canadian Screen Awards submissions, which is also a good sign for the industry."

"19-2" star Jared Keeso and "Strange Empire" actress Cara Gee presented the nominations; the full list of major film and TV categories/nominees is below.

The Canadian Screen Awards ceremony takes place on Sunday, March 1 at 8 p.m. ET/8:30 NT on CBC. It will be hosted by Andrea Martin.

TELEVISION

Best Dramatic Series

"19-2" - Bravo! (Bell Media)

"Continuum" - Showcase (Shaw Media)

"Motive" - CTV (Bell Media)

"Orphan Black" - Space (Bell Media)

"Remedy" - Global (Shaw Media)

Best Comedy Series

"Call Me Fitz" - TMN / Movie Central (Bell Media / Corus Entertainment)

"Mr. D" - CBC (CBC)

"Seed" - City (Rogers Media)

"Spun Out" - CTV (Bell Media)

"Tiny Plastic Men" - Super Channel (Allarco)

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Comedic Role

Gerry Dee, "Mr. D"

Adam Korson, "Seed"

Don McKellar, "Sensitive Skin"

Dave Foley, "Spun Out"

Mark Meer, "Tiny Plastic Men"

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Comedic Role

Joanna Cassidy, "Call Me Fitz"

Julia Voth, "Package Deal"

Carrie-Lynn Neales, "Seed"

Kacey Rohl, "Working The Engels"

Andrea Martin, "Working The Engels"

Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role

Adam Beach, "Arctic Air"

Jared Keeso, "19-2"

David Sutcliffe, "Cracked"

Michael McLeod, "Forgive Me"

Dillon Casey, "Remedy"

Best Performance by an Actress in a Continuing Leading Dramatic Role

Meaghan Rath, "Being Human"

Tatiana Maslany, "Orphan Black"

Megan Follows, "Reign"

Jennie Raymond, "Sex&Violence"

Jackie Torrens, "Sex&Violence"

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Benz Antoine, "19-2"

Dan Petronijevic, "19-2"

Hugh Thompson, "Forgive Me"

Paul Amos, "Lost Girl"

Jordan Gavaris, "Orphan Black"

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Series

Maxim Roy, "19-2"

Laurence Leboeuf, "19-2"

Ali Liebert, "Bomb Girls: Facing the Enemy"

Jane Alexander, "Forgive Me"

Olympia Dukakis, "Sex&Violence"

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Peter Macneil, "Call Me Fitz"

Jonathan Torrens, "Mr. D"

Jay Malone, "Package Deal"

Elliott Gould, "Sensitive Skin"

Marty Adams, "Spun Out"

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role or Guest Role in a Comedic Series

Annie Openshaw, "Call Me Fitz"

Lauren Hammersley, "Mr. D"

Naomi Snieckus, "Mr. D"

Lauren Ash, "Spun Out"

Azura Skye, "Working The Engels"

Best Reality/Competition Program or Series

"The Amazing Race Canada" - CTV (Bell Media)

"Big Brother Canada" - Slice (Shaw Media)

"MasterChef Canada" - CTV (Bell Media)

"Unusually Thicke" - Slice (Shaw Media)

"The Ultimate Fighter Nations - Canada vs Australia" - Sportsnet 360 (Rogers Media)

Best Animated Program or Series

"Fangbone!" - Family Channel (DHX Media)

"Grojband" - Teletoon (Corus Entertainment)

"Justin Time" - Family Channel / Disney Jr (DHX Media)

"Numb Chucks" - YTV (Corus Entertainment)

"Rocket Monkeys" - Teletoon (Corus Entertainment)

MOVIES

Best Motion Picture

"Cast No Shadow"

"Fall"

"In Her Place"

"Maps To The Stars"

"Mommy"

"Tu dors Nicole"

Achievement In Direction

Atom Egoyan - "The Captive"

Albert Shin - "In Her Place"

David Cronenberg - "Maps To The Stars"

Xavier Dolan - "Mommy"

Stéphane Lafleur - "Tu dors Nicole"

Performance by an Actor in a Leading Role

Ryan Reynolds - "The Captive"

Bruce Greenwood - "Elephant Song"

Michael Murphy – "Fall"

Evan Bird - "Maps To The Stars"

Antoine Olivier Pilon – "Mommy"

Performance by an Actor in a Supporting Role

Justin Chatwin – "Bang Bang Baby"

John Cusack - "Maps To The Stars"

Robert Pattinson - "Maps To The Stars"

Marc-André Grondin - "Tu dors Nicole"

Kris Demeanor - "The Valley Below"

Performance by an Actress in a Leading Role

Ahn Ji Hye - "In Her Place"

Yoon Da Kyung - "In Her Place"

Julianne Côté - "Tu dors Nicole"

Julianne Moore - "Maps To The Stars"

Anne Dorval – "Mommy"

Performance by an Actress in a Supporting Role

Sandrine Bisson - "1987"

Kil Hae Yeon - "In Her Place"

Mia Wasikowska - "Maps To The Stars"

Suzanne Clément - "Mommy"

Catherine St-Laurent - "Tu dors Nicole"

For a full list of every single category, visit ACCT's website.

Best TV Shows To Binge-Watch